Фонд гарантує соціальний захист кожному застрахованому працівнику!

От і підходить до кінця 2017 рік. Чим запам’ятається цей рік, якими здобутками або невдачами?

До здобутків можна віднести той факт, що на протязі останніх трьох років у відділенні Фонду не зафіксовано жодного випадку смерті працівників, пов’язаної з виробництвом, відсутні також групові нещасні випадки та аварії. На протязі останніх чотирьох років не фіксувалися випадки професійних захворювань. Безумовно, такі дані не сталися самі собою. Страховим експертом відділення спільно зі службами охорони праці підприємств, установ та організацій районів проведена досить значна профілактична робота, а саме надано роботодавцям, спеціалістам з охорони праці підприємств, представникам профспілок та застрахованим особам понад 200 консультацій з питань охорони праці, проведено 7 семінарів, 53 наради з охорони праці, проведено 8 круглих столів, 3 конкурси, 16 публікацій в ЗМІ, надано допомогу службам охорони праці 49 підприємств в доопрацюванні та впровадженні системи управління охороною праці, проведені інші профілактичні заходи. Ця робота і дала той результат, про який сказано вище.  У народі говорять, що немає нічого ціннішого в людини за її здоров’я та життя. На жаль, невиконання вимог з охорони праці призводить до непередбачених наслідків, а саме до травмувань. А коли вже випадок стався, починають  шукати винного. І хоча, як свідчать акти Н-1 про нещасні випадки на виробництві, у більшості випадків визначається вина потерпілого, у першу чергу тут треба говорити  про персональну відповідальність керівника не тільки за безпечні умови праці працівника, а й за те, що не  організував систему управління охороною праці так, щоб виконання вимог з охорони праці стало основним завданням не тільки перед працюючим, а й безпосереднім його керівником та  начальником служби з охорони праці підприємства. Про що ж свідчить  статистика?

Кількість нещасних випадків на виробництві, зареєстрованих в Олешківському відділенні УВД ФССУ в Херсонській області за 12 місяців 2017 року збільшилася в порівнянні з минулим роком  у 2 рази.  8  нещасних випадків ( з них  2 не пов'язані з виробництвом), смертельні та групові нещасні випадки у 2017р. відсутні. Зареєстровано один випадок професійної захворюваності працівника в Голопристанському районі. Всього з початку 2017 року постраждало 9 працівників на підприємствах Олешківського та Голопристанського районів. Двоє працівників постраждали  внаслідок падіння при пересуванні під час ожеледиці, 1 травмував руку на станку під час виконання виробничого завдання, одне побиття на робочому місці невідомим грабіжником, одне травмування внаслідок необережного поводження з інструментом, одне травмування ока через відсутність засобів індивідуального захисту та  професійне захворювання.

Слід відмітити, що найбільше людей постраждало внаслідок падіння під час пересування в ожеледицю. Причинами цих травмувань стала банальна недбалість керівників комунальних підприємств, які не забезпечили посипання пішохідних доріжок піском. Інші  три працівники травмовані також внаслідок недбалого відношення керівників та   служб охорони праці і відповідальних  до питань безпечного перебування працівників на робочих місцях.

Наслідки даних нещасних випадків - це просто злочинне недбальство посадових осіб, а в деяких випадках і самих потерпілих!

Ст.. 271 Кримінального Кодексу України говорить:

“1.Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці службовою особою підприємства, установи, організації або громадянином - суб’єктом підприємницької діяльності, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого, карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк.

2. Те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, - карається виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до п’яти років,….”

Не меншим злочином перед людьми і державою можна вважати приховування керівниками підприємств нещасних випадків із важким ступенем травмування. Це свідчить перш за все про незнання керівниками Закону “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування ” та байдужість до людського горя. За такий проступок одного  керівника підприємства Олешківського  району  в 2017 році було притягнуто до адміністративної відповідальності, а саме накладено штраф за несвоєчасне повідомлення про настання нещасного випадку.

Кожен керівник підприємства, працівники та інші застраховані  особи повинні знати, що Закон гарантує потерпілим на виробництві одноразову та щомісячні страхові виплати в разі стійкої втрати професійної працездатності, забезпечення широким спектром медико-соціальних послуг, а саме: санаторно-курортним лікуванням, технічними засобами реабілітації, різними засобами пересування та протезування, лікарськими засобами, лікуванням у лікувально-профілактичних закладах, проведення виплат на постійний сторонній, спеціальний медичний та побутовий види догляду (для інвалідів І групи), відшкодування коштів за період лікування внаслідок   втрати працездатності від  травмування на виробництві тощо, також гарантує соціальний захист утриманцям та сім’ям у разі смерті потерпілого.

Але всі вищевказані виплати не повернуть загиблого до життя, а важко травмованого до повноцінного здоров’я.

Бережіть своє здоров’я, а коли вже сталася травма на виробництві, пам’ятайте про Фонд!

Страховий експерт з охорони праці

УВД ФССУ в Херсонській області                                             О.В.Козир