Олена Кравченко-Скалозуб: Жителі Олешок не повинні бути заручниками окремих представників місцевої влади

c_100_100_16777215_00_http___khersonci.com.ua_images_NEWS_11.2017_01112017_20.jpgМинулого тижня у Києві відбулося засідання Ради регіонального розвитку під головуванням Президента України Петра Порошенка.

У складі делегації з Херсонщини участь у цьому заході взяла і голова Олешківської райдержадміністрації Олена Кравченко-Скалозуб (на фото у центрі).

У розмові з нею кореспондент «Нового дня» з'ясував основні аспекти зустрічі за участі глави держави:

- Олено Валентинівно, які меседжі транслював Гарант для представників влади на місцях?

Визнано, що на сьогоднішній день передача владних повноважень від центральних органів місцевим – одна з найуспішніших реформ. Від радянської моделі управління, яка була занадто централізованою, ми переходимо до європейської – більш ліберальної.

Ця реформа всіляко підтримується найвищим керівництвом країни. За словами Президента України, позитив вбачається навіть не в збільшенні можливостей громад через надходження додаткових фінансових ресурсів.

Найголовніший здобуток перетворень – усвідомлення громадянами на місцях власної ролі у процесі управління окремо взятими територіями. Звісно, не у всіх вже створених територіальних громад це відразу виходить ефективно, але це лише питання часу та досвіду.

В контексті нашого району я хочу акцентувати увагу на тому, що необ'єднаною залишається лише громада з центром в місті Олешках.

І, на мій погляд, це питання вже навіть перестигло. Логічним було б якнайскоріше зробити цей крок, адже дороги назад немає. Тим паче, що Херсонщина активно об'єднується. Вже зараз є Горностаївський район, який повністю об'єднався.

- Тобто децентралізація влади там уже відбулася?

Якщо вдатися до подробиць, то на прикладі Горностаївського району ми можемо прослідкувати ситуацію з об'єднанням. Районна державна адміністрація там продовжує працювати. Втім наразі вона виконує здебільшого функції спостерігача та консультанта. Разом з тим, відбувається перехід кадрів до структур, які створює сама ОТГ.

Трохи інша ситуація з районною радою, яка скорочує штат. Наступний крок, який чекає Горностаївський район – передача прав власності від районної влади громадам. Це дозволить ОТГ вже самостійно отримувати фінансові ресурси на відновлення інфраструктурних об'єктів, які на їхній погляд є найважливішими для розвитку територій.

- А як щодо Олешшя?

У нас сьогодні пріоритетом є допомога новоствореним громадам району. Безумовно, однією з головних проблем є забезпечення кадрами для повноцінного функціонування ОТГ. В сільській місцевості не завжди просто відшукати кваліфікованого спеціаліста. Оптимізм вселяє той факт, що люди готові вчитися, здобувати досвід. І райдержадміністрація намагається всіляко допомогти.

Що стосується райцентру, то тут працював такий формат: по-перше, активність щодо вирішення цього питання частини депутатського корпусу, по-друге – місцева ініціатива. Сьогодні залишається лише запросити депутатів Олешківської міськради до відкритого діалогу для визначення їхньої позиції. В риториці міського голови і деякої частини депутатського корпусу звучала позиція про те, що райцентр буде об'єднуватися в останню чергу.

Така «позиція вичікування» також має право на життя. Але сьогодні ми маємо розуміти: люди не повинні стати заручниками нерозуміння місцевою владою важливості реформування й необхідності руху вперед. Фактично, той формат ОТГ, який пропонує райдержадміністрація, буде спроможним і об'єднуватиме близько 40 тисяч населення. Питання є щодо включення в це об'єднання Нової Маячки, бо за нормативами КМУ вона знаходиться на великій відстані від центру. Втім, якщо буде бажання, то можна й такий варіант розглянути.

- З огляду на сказане, чи можна очікувати конкретних дій від виконавчої влади району?

- Найближчим часом ми запросимо депутатів міської ради до відкритого діалогу аби вони озвучили свою позицію. Питання об'єднання актуалізується на рівні депутатського корпусу районної ради шляхом обговорення його на комісіях. Якщо міська влада не сприймає райдержадміністрацію та місцеве населення як ініціатора об'єднання, то спробуємо залучити до процесу районну раду.

Ми також повинні відкрито говорити, що навмисне була провалена місцева ініціатива об'єднання. І, на мою думку, за це хтось таки повинен відповісти, бо фактично майбутня громада від такого недбальства багато втратила. Райдержадміністрація підтримує реформу децентралізації навіть не зважаючи на те, що її структура, скоріш за все, зазнає значних змін.

- Дякую за розмову!